Въведение
Коронавирусната епидемия (COVID-19) е обществено-здравен проблем в световен мащаб, за който се публикуват конкретни насоки, които постоянно се актуализират от Световната здравна организация (СЗО), а в Италия - от Националния институт на Здравеопазването. В денталната медицина, с цел контрол на инфекцията COVID-19, превенцията се крие в подбора на пациентите, които търсят дентална помощ. Друг основен аспект е правилното използване на лични предпазни средства (PPE) и стриктно спазване на указанията за поведение, които трябва да се следват в денталния кабинет - процедури, установени от компетентните органи и публикувани наскоро [1]. Пътища на предаване на вируса Основните пътища на предаване на вируса Covid-19 са:
● По въздух
● Директен контакт
● Чрез замърсени повърхности Вирусът има афинитет към АСЕ2 рецептора, присъстващ в клетките на дихателните пътища и в канали на слюнчените жлези, следователно слюнката е вектор, способен да предава вируса.
Изплакването с антисептични води за уста може само да намали инфекциозния товар, но не е в състояние да елиминира вируса.
Най-документираният път на предаване е по въздух, чрез вдишване /поглъщане /контакт на лигавицата с капчици от кашлица или кихане от заразен пациент, но също така се разпространява във въздуха чрез аерозола, произведен от дентални наконечници. Документирани са и предаване на заразата от директния контакт на лекаря по дентална медицина със слюнка, кръв от заразен пациент или чрез замърсени повърхности. Вирусът е способен да устои на повърхности за период от 2-9 дни. Протоколи за предотвратяване на кръстосани инфекции. Оценка на пациента. Свържете се с пациента по телефона и направете дистанционен скрининг /точна история, проучваща по-специално дали:
1. Има треска или симптоми като затруднено дишане, кашлица, настинка, миалгия, главоболие през последните 14 дни.
2. Дали е бил в контакт със симптоматични или заразени хора през последните 14 дни.
3. Дали е пътувал в рисков географски район.
Ако пациентът отговори с "да" на един от тези въпроси и телесната температура е над 37,3 °C, лекарят по дентална медицина трябва да отложи срещата за най-малко 14 дни от началната дата на симптомите или излагането на рискови ситуации. Задължително трябва да се измери телесната температура и в денталния кабинет с безконтактен термометър. Ако пациентът отговори с"не" на всички въпроси и няма повишена телесна температура, може да бъде лекуван като се следват всички процедури, изброени по-долу.
Правила за избягване на кръстосани инфекции - Извънклинични области:
1. Правилно информирайте пациентите за критериите за достъп чрез писмени съобщения на входа на денталния кабинет.
2. Дезинфекцирайте извънклиничните зони, асансьори и предмети като дръжки на врати, столове, бюра, клавиатури на POS устройства. 3. Проветрявайте често помещенията.
4. Препоръчвайте на извънклиничния персонал да поддържа адекватно разстояние от пациентите, оборудвайте ги с хирургични маски.
5. Уверете се, че пациентите и/или полагащите грижи спазват дистанция от един метър между тях, когато са вътре в чакалнята.

Клинична област:
1. Защитете лечебния център и помощните инструменти (микроскоп, фотоапарат, интраорална камера, рентген, лупи, телефон, компютър и др.) с покривала за еднократна употреба, които трябва да бъдат заменени след всеки пациент.
2. Препоръчайте на пациента да не използва мобилни устройства (мобилни телефони, таблети), когато влиза в клиничната зона, да измива / дезинфекцира ръцете и да избягва ръкостискане.
3. Що се отнася до лекаря и асистента, е необходимо използването на облекла и шапки за еднократна употреба, подходящи обувки, защитни очила или шлем, маски със защита FFP2 или FFP3.
4. Препоръчително е пациентът да се изплакне най-малко 30 секунди с 1% разтвор на водороден пероксид или 1% йодповидон.
5. По отношение на клиничната процедура се препоръчва: използвайте двойно всмукване с висока скорост; избягвайте процедури, които могат да произвеждат големи количества аерозоли като ултразвуково почистване; използвайте само наконечници, оборудвани с възвратен клапан; работете, като държите вратите затворени.
6. След всеки пациент внимателно отстранете покривалата за еднократна употреба с чисти ръкавици, дезинфекцирайте всяка повърхност, очилата и шлемовете със 70% алкохолен разтвор, проветрете помещението, изхвърлете правилно медицинските отпадъци.
Всички изброени процедури за превенция ще отнемат повече време от обикновено, следователно ще е необходимо точно планиране на работното време.
● Извършвайте само неотложни процедури (активни и особено инвазивни терапии / ортодонтски спешни случаи). По този начин рутинните посещения се отлагат и следователно рискът от инфекция се намалява. Въпреки това пациентите трябва да бъдат успокоени и проследявани, особено ако изпитват дискомфорт или проблеми, свързани с ортодонтския апарат, с който се лекуват.
● Във всички останали ситуации е препоръчително да се свържете с всеки отделен пациент в активна терапия, за да дадете конкретни инструкции или да си уговорите час в кабинета, ако е много необходимо. Виртуална помощ Най-добрият начин за управление на ортодонтските спешни случаи е да вземете решение за всеки конкретен случай, чрез виртуална комуникация, например WhatsApp. По-специално, препоръчваме корпоративната версия на WhatsApp, към която може да бъде свързан фиксиран номер на компанията. Тази форма на "триаж"-първооценка чрез WhatsApp позволява да пресеем истински спешните случаи. Препоръчва се за големи болнични отделения активиране и на WhatsApp Web за изпращане на QR кода от дежурния служител.
СНЕМАЕМИ АПАРАТИ
Снемаемите апарати могат да бъдат класифицирани като:
● Функционални апарати
● Алайнери
● Други апарати (напр. лингвални пластинки, вакуумоформени шини)
Ако пациент счупи функционален апарат или има значителен дискомфорт при носенето му, се препоръчва да спре носенето му до следващото посещение. При лечение с алайнери, съвета е пациентът да носи последния си алайнер до края на извънредната ситуация. Ако няма проблеми с последния алайнер и има следващ, нека да продължи със следващите, докато се насрочи посещение при ортодонта.
В случай на загуба или счупване на алайнер се препоръчва пациентът да ползва предишния сет от алайнери или да продължи със следващия. Според препоръките на някои производители, пациентът може да продължи към следващия сет от алайнери, в случай, че настоящият е носен 80% от предписаното време. В противен случай се препоръчва да се върне към предишния алайнер. В случай, че пациентът счупи снемаем ретенционен апарат, трябва незабавно да се свърже със своя ортодонт и да му бъде насрочено посещение за изработване на нов. Когато има голям риск от рецидив и няма възможност за посещение, се препоръчва закупуването на фабрични апарати, които се оформят по зъбната дъга след поставяне в гореща вода. Този тип апарати могат да се закупят от сайтове като Amazon.
ФИКСИРАНИ АПАРАТИ
Фиксираните апарати могат да се класифицират като:
● Неснемаеми
● Неснемаеми, които могат да бъдат активирани от пациента
● Неснемаеми, предварително активирани
При всички спешни ситуации е необходимо пациентът да изпрати на своя ортодонт фотоснимка, за да потвърди какво се е случило. Мултибрекетната система е най-често използваната фиксирана апаратура. Включва пръстени, дъги и допълнителни приспособления. Времето, което е изминало от предишното активиране е важно, за да се прецени дали фиксираният апарат има активност
Обичайно след 4-5 седмици може да се приеме, че фиксираните апарати нямат активност (7) .
При прием на твърда или леплива храна може да се отлепи брекет или падне лигатура (метална или еластична). Ако все още отлепеният брекет е близо до зъба, може да остане така, като се препоръчва да се оцени индивидуално след проверка на ситуацията с видео обаждане. Решаващ фактор е липсата или наличието на дискомфорт от страна на пациента. Ако има метална лигатура, която предизвиква травма и нараняване на меките тъкани, пациентът може да опита да притисне лигатурата с гумичка или с края на молив. Ако пациентът не се справи, може да опита да постави ортодонтски восък, който може да закупи от аптеки или супермаркети. В случай на спешност, пациентът може да използва обикновен восък, тъй като и двата вида се състоят от микрокристален парафин.
Друг много чест проблем, особено по време на ранните етапи на лечение, е краят на дъгата, който може да причини травма на меките тъкани и болезнени рани. Ако дъгата се е измъкнала от едната страна, пациентът може да опита да я приплъзне към срещуположния край с помощта на пинсета за вежди. Ако пациентът не успее да репозиционира дъгата, най-добрата опция е да я изреже, въпреки че тази процедура е най-добре да се извърши в ортодонтския кабинет.
Тънките дъги могат да се срежат с нокторезачка. Дезинфекция на инструмента може да се осъществи във вряща на 100 градуса вода за 30 минути (8, 9). Във всеки случай на травма на меките тъкани от остър край на дъга илилигатура, ортодонтският восък е добро временно решение. Неснемаемите апарати, които могат да бъдат активирани от пациента са, например, такива, които се състоят от пръстени на моларите за опора, но трябва да се носят от пациента (лицева маска, ЕОА, lip bumper).
Такъв тип апарати, както и ластиците, които се поставят от пациента, е препоръчително да спрат да се носят до следващата визита при ортодонта, за да се намали рискът от спешни ситуации. Ако пациентът се оплаче от болка, зачервяване или подуване около ортодонтския апарат е препоръчително да направи фотоснимка и да изпрати на своя ортодонт.
При съмнения за пародонтален абсцес се препоръчва незабавно да се премахне причината, например ортодонтски пръстен и да се лекува инфекцията с антибиотик. Ако не е възможна незабавна реакция, препоръчваме предписването на НСПВС или Парацетамол след снемане на анамнеза за алергии (6,10). Лечението с фиксирани апарати включва също предварително активирани такива като апарати за дистализиране; апарати, медиализиращи долна челюст; транспалатинална дъга; еластични верижки или ластици. В тези случаи е препоръчително пациентите да правят фотоснимки на всеки 3 седмици и да бъдат повикани в кабинета, за да се деактивира или свали апаратът, особено в случаи на спешност (например болка или подуване).
Ако пациентът не може да посети своя ортодонт трябва да спре носенето на ластиците или да премахне еластичната верижка. Трябва винаги да знаем, че логиката е да предотвратим спешни ситуации, а не да ги лекуваме.